Potapeni v Grand Cenote a Coral Cenote, Cenote Lebek 3.3.

Potapeni v Grand Cenote a Coral Cenote, Cenote Lebek 3.3.

Postby Admin on Fri Mar 04, 2011 2:48 am

Stale v chysich kempu Copal Cabanas.
Dnes rano jsme se rozloucili s nasi skupinou. Hodne sympaticti lide, rada z nich procestovala vic statu jinych kontinentu, nez my evropskych. Nekteri konci a vraci se domu, vetsina pokracuje do Guatemaly. Nejvic nam bude schazet velmi schopna a znala pruvodkyne Iveta, vsudybylka co uz z Mexika ani nejezdi domu. A usmevavy, ochotny ridic Armando, ktery se s autobusem vymotal v ulickach, kam bych se nepustil ani s S-Maxem.

Mimochodem autobus - dalsi velke plus pro Adventuru. Cisty, primerene klimatizovany, meli jsme kazdy svou dvousedacku, takze jsme mohli fotit z pravidelne lestenych oken a vedle sebe rozvalit kramy. Moc prima.

Takze jsme od Ivety dostali jeste par rad do Mexika a slibili, ze nebudeme pokouset zivotni pojistku. Zamavali jsme autobusu a hned jsem se jel do jeskyni potapet s pristroji, coz neumim.

Tedy, nejdriv jsme si u Dive Tulum objednali odvoz na snorchlovani v cenotach, ale sympaticka polska instruktorka povidala, ze ma v Krakove potapecskou skolu, ze je skoda jen snorchlovat a ze me to za maly priplatek nauci. Potapeni.
Rekl jsem si proc to nezkusit, kdyz mame cas a kyvl.

Jeli jsme nafasovat bomby, tlakove ventily, hadice, meraky tlaku a hloubky, naustky, masky, samocinne nafukovaci vesty, postroje, ploutve, boty do ploutvi a neoprenove obleky.

Nad neuprenem jsem se zasmal, jsme preci v tropech. Instruktorka se na me podivala jak na blbecka a rekla, ze na dne jeskyni je voda zatracene studena. Pochopil jsem, ze z pruvodkyne Ivety mluvila zkusenost, kdyz varovala pred pokousenim zivotni pojistky.

Na kraji Coral Cenote jsme vse poskladali, navlekli neopreny, zavazi a vystroj, nafoukli vesty a skocili do vody. Dostal jsem hodinovy rychlokurz potapeni - jak cist pristroje, nastavovat tlak vesty a poustet dychaci ventily, jak se stridat o dychak kdyz jednomu dojde kyslik, jak se neutopit a jak si neroztrhat plice pretlakem pri rychlem vynoreni. A potom uz jsme plavali podel dna cenote.

Nadhera. Naprosto pruzracna voda, velke barevne ryby, koreny mangrovu, jeskyne rozbihajici se dolu do vsech stran. Misa plavala se snorchlem nahore, my u dna pod ni.
Obepluli jsme velky kus cenote, nesmel jsem jen do jeskyn, kde pod stropem nebyl vzduch. Instruktorka se me drzela jako kliste a porad se ujistovala, ze jsem ok.
--------------------

Prejeli jsme ke Grand Cenote a znovu se ponorili. Instruktorka me varovala, ze jestli budu zase plavat za rybama a virit jemny pisek na dna, ostatni nas zabiji. Potapeli jsme se sami, nemel kdo vrazdit.
Mimochodem, dosud prozkoumany jeskynni system Grand Cenote je 52 kilometru (!!!) dlouhy.
V Chorvatsku, kde je dost casu, si zaplatim kurz potapeni s certifikatem.
----------------------------

Instruktorka nas vylozila u cabanas a mozna si oddechla. Co s nacatym odpolednem? Stopli jsme taxika, usmlouvali cenu a jeli do cenote lebek.
Coral Cenote a Grand Cenote byla otevrena jezera v krajine, Grand Cenote hluboka, ktera se po stranach rozebihala dolu do jeskyni.

Cenote Lebek (Cenote de las Calaveras) je jina. Rozlehla zatopena jeskyne, ktera ma ve strope nekolik der. Nahore salva, v hloubce pod derami voda. V jedne dire zebrik.
Byli jsme tam naprosto sami, zadni navstevnici, zadni hlidaci. Male rybicky hned priplavaly a zacaly nam okusovat nohy, obcas docela stiply. Cekal jsem, kdy priplavou vetsi, ale asi mely v praci turisty, po kterych zbylo obleceni nahore.

Byl uz vecer a v cenote chladno, tak jsem jeste parkrat skocil dirou do cenote a sli jsme pesky do kempu. Nejsme sebevrazi, abysme si brali v Mexiku taxika potme a mimo mesto.

V cabana jsme zkontroovali hady a stiry, zatim zadna neprijemna navsteva, jen obcas gekon. Ani mysi jeste nenasly nase zasoby syra, tortil a rumu.
Ocean peni par metru vedle na plazi. v naproste tme jsou hvezdy neuveritelne jasne.

Zitra si pujcime kola a pojedeme do rezervace Sien Ka'an.
Vsechny pozdravujem, mejte se doma hezky.
Admin
Site Admin

Return to Mexiko